×
QA trends 2019 PL miniatura

Pobierz nasz raport i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami QA, Cyberbezpieczeństwa, IoT czy DevOps!

POBIERZ

Czy 5G może być zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa?

Cyberbezpieczeństwo

Ostatnio coraz więcej mówi się o korzyściach, jakie przyniesie aktualizacja standardu sieci bezprzewodowej. Piąta generacja technologii mobilnej pozwoli na jeszcze szybszy rozwój branż, których działania opierają się na procesach cyfrowych. Postęp odmieni również te sektory gospodarki, które ze względu na zbyt małą przepustowość dotychczasowej sieci oraz występujące w niej opóźnienia nie mogły wykorzystać potencjału, kryjącego się w najnowszych rozwiązaniach dla biznesu. 

Następne lata mogą stać się okresem transformacji cyfrowej całego świata. Szacuje się, że do 2025 roku 40 procent powierzchni globu będzie pokryta siecią 5G. Ten obiecujący krok w kierunku innowacji wymaga jednak rozwagi i procesowego podejścia. Tworzenie nowoczesnej infrastruktury na słabych podstawach bezpieczeństwa to budowanie na piasku. Niewystarczający poziom ochrony będzie bowiem zagrożeniem nie tylko dla użytkowników, ale również dla wielkich organizacji, a nawet struktur państwowych. 

Co to jest 5G?

Jest to piąta generacja sieci mobilnej, oparta na częstotliwościach radiowych. Nowy standard łączności jest kamieniem milowym w rozwoju internetu bezprzewodowego. 5G wykorzystuje częstotliwość pasm zbliżoną do technologii komórkowej, którą zastępuje. Jednak jest zaprojektowana w taki sposób, aby efektywniej wykorzystywać architekturę, na której została stworzona. 5G oferuje poprawioną pojemność, pozwalając na podłączenie do nadajnika nawet 100 razy większą liczbę urządzeń. Wdrażana od 2020 roku technologia będzie umożliwiać do 100 razy szersze pasmo przy jednoczesnym obniżeniu czasu reakcji do 50 razy. 

Wpłynie to na większą wydajność oraz stabilność połączenia, które pozwoli na wykorzystanie potencjału nowo powstałych urządzeń. 5G umożliwi podłączenie znacznie większej ilości urządzeń – również tych, które ograniczone były przez standard 4G. Eksperci oczekują, że wpłynie to na przełom w wielu dziedzinach życia. Piąta generacja połączenia bezprzewodowego znajdzie szerokie zastosowanie w przemyśle, transporcie, medycynie, rolnictwie i logistyce. Szybka, niezawodna sieć o niewielkich opóźnieniach będzie także bodźcem do powstania nowych usług oraz rozwoju wielu sektorów gospodarki.

Sieć 5G została zaprojektowana z myślą o poprawieniu łączności świata. Inżynierowie zadbali również o przyszłą kompatybilność – rozumianą jako możliwość sprostania potrzebom i wyzwaniom cyfrowym, których dziś nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić. Piąta generacja technologii bezprzewodowej to połączenie trzech elementów, które pozwolą na zrewolucjonizowanie niemal każdej dziedziny życia. 

1. Ulepszona łączność szerokopasmowa

5G to nie tylko usprawnione połączenie sieciowe, ale również możliwość korzystania z przełomowych rozwiązań dla szerokiego grona użytkowników. Technologia piątej generacji pozwala na przesyłanie plików lepszej jakości w znacznie krótszym czasie niż dotychczas. Dzięki czemu rozwiązania VR i AR znajdą szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Poprawa łączności wpłynie również na zwiększenie stabilności i szybkości transmisji danych, mniejsze opóźnienia oraz obniżenie kosztów za bit. 

2.Komunikacja o znaczeniu krytycznym

Niezawodne łącza o niewielkich opóźnieniach pozwolą na podniesienie jakości realizowanych usług. Piąta generacja sieci bezprzewodowej umożliwia sprawne sterowanie krytycznymi procesami oraz infrastrukturą. Już niedługo miliony połączonych ze sobą urządzeń będą zbierać, przetwarzać i udostępniać informacje. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie wypadków drogowych, skuteczniejsze sterowanie narzędziami ratującymi życie, które będą podłączone do bezawaryjnej sieci. 5G znacząco wpłynie także na przemysł, maszyny będą mogły sprawniej komunikować się z centrami logistycznymi, co pozwoli zmniejszyć przerwy w ich pracy.

3. Łączność z urządzeniami IoT

Rozwój Internetu Rzeczy jest mocno ograniczony przez możliwości sieci 4G. Poprzednia generacja sieci posiada niski limit podłączonych urządzeń, które jest w stanie efektywnie obsługiwać. Inteligentne miasta oraz zautomatyzowane środowiska pracy musiały dotąd godzić się na pewne kompromisy. Ilość urządzeń, które do uzyskania pełnej funkcjonalności potrzebują dostępu do sieci wzrosła do tego stopnia, że 4G zbliżał się do granicy swojej pojemności. Aktualizacja technologii do standardu 5G umożliwi obsługę do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy – to liczba 10 razy większa niż potencjał sieci czwartej generacji. Administrator może również ograniczyć szybkość transmisji danych oraz pozostałe jej parametry, co pozwala zapewnić oszczędne połączenie oraz efektywniej zarządzać dostępnymi zasobami. 

Jakie korzyści z 5G odniosą przedsiębiorstwa?

Wraz z rosnącym zasięgiem sieci 5G w Polsce, coraz więcej firm doświadczy zalet zmiany standardu połączenia. Planowanie pracy, logistyka procesów, zarządzanie maszynami będzie odbywać się przy wykorzystaniu łączności szerokopasmowej. Bezawaryjność nowej technologii pozwoli również na automatyzację wielu działań. Możliwość podłączenia do sieci nowych urządzeń zmieni środowisko biznesu. Nawet branże tak odporne na cyfryzację, jak rolnictwo będą mogły wdrożyć nowe rozwiązania. Czujniki dostarczające informacje o zdrowiu zwierząt lub stanie gleby umożliwiają maksymalizację rentowności działań hodowlanych.

Skorzystają także pracownicy. Zwiększona prędkość transferu danych zapewni użytkownikom końcowym niespotykany dotąd komfort wykonywania obowiązków. Poprawione parametry sieci wpłyną na produktywność zespołów oraz codzienne nawyki w środowisku pracy. Możliwość organizowania wideokonferencji wysokiej jakości i udostępniania dużych plików ułatwi również pracę zdalną. Wkrótce przedsiębiorstwa będą mogły realizować swoje cele biznesowe z pracownikami rozproszonymi w wielu lokalizacjach.

Wdrożenie piątej generacji technologii mobilnej to również bodziec do rozwoju nowych pomysłów biznesowych. Standard 5G pozwala przetwarzać coraz większe ilości danych oraz wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji. To otwiera drzwi do stworzenia produktów i usług, których realizacja była utrudniona w poprzednich latach. Cyfrowa transformacja świata biznesu będzie korzystna dla tych firm, które nauczą się wykorzystywać zalety nowego połączenia bezprzewodowego do skuteczniejszego odpowiadania na potrzeby klienta. 

Zagrożenia związane z wdrożeniem 5G

1. Zwiększenie przepustowości

5G znacząco poprawia przepustowość połączenia, co pozwoli szybciej przesyłać pliki między urządzeniami. Hakerzy, którzy zdołają podłączyć się do sieci będą mogli sprawniej niż dotychczas infekować urządzenia. Ponadto architektura standardu piątej generacji oparta jest o nadajniki o krótkim zasięgu. Działanie sieci odbywa się dzięki dynamicznemu współużytkowaniu widma (ang. Dynamic Spectrum Sharing). Łączność składa się z odcinków, przez które przekazywane są informacje. Różnią się one między sobą stopniem zagrożenia cybernetycznego. Zabezpieczenie takiego połączenia będzie wymagać dynamicznej ochrony, która będzie podążać za zmianami odbywającymi się w sieci.

2. Rosnąca liczba urządzeń IoT

Poprawiona pojemność sieci 5G oraz wyższy komfort jej użytkowania sprawi, że będzie do niej  podłączona jeszcze większa liczba sprzętu niż dotychczas. Okazuje się, że firmy rzadko kontrolują sprzęt, który korzysta z połączenia internetowego. Czyni to środowisko pracy bardzo wrażliwym na włamania i wymuszenia ze strony cyberprzestępców. 

Poprawa bezpieczeństwa wymaga nadzoru nad sprzętem IoT. Administratorzy sieci powinni monitorować podłączone urządzenia, wykrywać problemy pojawiające się w cyklu życia produktów oraz dbać o regularne aktualizacje oprogramowania.

3. Niewystarczająca ochrona

Zapewnienie odpowiedniej ochrony sieci 5G wymaga zabezpieczenia nie tylko połączenia, ale również oprogramowania, które nią zarządza. Do sprawnego zarządzania podłączonymi zasobami wykorzystuje się sztuczną inteligencję, która może być podatna na ataki. Po przejęciu dostępu do narzędzia zarządzającego siecią, haker może w prosty sposób kontrolować sieć oraz urządzenia z nią połączone.

4.Wirtualizacja zabezpieczeń

Poprawa wydajności sieci sprawiła, że zabezpieczenia, które dotąd zlokalizowane były w urządzeniach lokalnych, przeniesione zostały do chmury. Rozwiązanie to może powodować luki w ochronie, ponieważ jest oparte o protokoły internetowe i systemy operacyjne, które są dobrze znane cyberprzestępcom.

5. Rozproszenie sieci

5G odchodzi od scentralizowanego, sprzętowego przełączania na rzecz rozproszonego, cyfrowego routingu. Sieć poprzedniej generacji była zbudowana na architekturze typu hub-and-spoke, w której informacje przechodziły przez tzw. choke point, dzięki czemu możliwy był monitoring ruchu w sieci. Obecnie aktywność odbywa się na zewnątrz – do zdefiniowanych cyfrowo routerów, co uniemożliwia kontrolę działań lub wdrożenie zapory sieciowej. 

Podsumowanie

Sieć piątej generacji otwiera przed światem nowe możliwości. Pełnię potencjału nowego standardu technologii bezprzewodowej poznamy w następnych latach, gdy zostanie ona w pełni wdrożona do naszych miast. Niewątpliwie jednak transformacja cyfrowa niesie za sobą ryzyko powstania luk bezpieczeństwa i wzrost zagrożenia atakami cyberprzestępców. Aby temu zapobiec, potrzebne jest opracowanie strategii prewencyjnej, która będzie implementowana wraz z nadajnikami sieci 5G. Tylko w ten sposób ekosystem urządzeń, które staną w miastach na przestrzeni następnych lat będzie mógł bezpiecznie spełniać swoje funkcje. 

5G to wciąż stosunkowo nowa technologia. Eksperci nie są dziś w stanie precyzyjnie określić jej potencjału. Trudno również oszacować wyzwania, które staną przed ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa. Dlatego rządy wielu krajów wciąż prowadzą badania o wpływie zmian na nasze życie. Nie powinno to zniechęcać użytkowników do korzystania z funkcjonalności, jakie oferuje bezprzewodowa sieć piątej generacji, a jedynie poprawić świadomość o tym, jakie możliwości i zagrożenia niesie postępująca cyfryzacja świata.

 

Artykuł powstał w ramach LEVEL 4.0. Digital Innovation Hub – inicjatywy wspieranej przez firmę TestArmy Group, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Ekonomiczny, firmę Baluff oraz Wrocławski Park Technologiczny.

 

Oceń artykuł:

Avatar

Sebastian Bonk 25.06.2021

Comments are closed.
Wyszukaj
Kategorie