×
QA trends 2019 PL miniatura

Pobierz nasz raport i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami QA, Cyberbezpieczeństwa, IoT czy DevOps!

POBIERZ

11 zasad, jak zbudować sprawną wyszukiwarkę

UX

Wyszukiwarka jest niezbędnym elementem każdej strony internetowej. Począwszy od branży e-commerce, poprzez serwisy informacyjne, aż po blogi, żadna ze stron nie może się obejść bez opcji wyszukiwania haseł. Dobrze zaprojektowana i sprawnie działająca, jest kluczem do sukcesu. Użytkownik, który ma trudności ze znalezieniem szukanej przez siebie pozycji w przeciągu kilku minut, opuści daną stronę internetową i prawdopodobnie nigdy na nią nie powróci.

Efektywna i niezawodna wyszukiwarka ułatwia użytkownikom odnalezienie szukanych przez nich rzeczy, a przy tym, zwiększa ich satysfakcję i zadowolenie ze strony. W e-commerce pociąga to za sobą najczęściej zwiększenie sprzedaży, konwersji sklepu, oraz zachęca do powrotu. Natomiast źle zaprojektowana skutecznie zniechęci i na długo zrazi użytkowników do korzystania z serwisu.

Poniżej podajemy zbiór zasad, jakimi należy się kierować, przy projektowaniu wyszukiwarki.

 

1. Widoczność

Wyszukiwarka, dzięki której użytkownik może znaleźć interesujące go dane, powinna być łatwo dostępna, aby nie było konieczności szukania jej na stronie. Najlepiej, jeśli okno do wpisywania jest dostępne bezpośrednio ze strony głównej. Jej oznaczenie, kolor przycisku, czy komunikat, powinny jasno i wyraźnie informować, że na danej stronie istnieje możliwość wyszukiwania. Warto także, jeśli wyszukiwarka jest dostępna dla użytkownika przez cały czas przeglądania wyników, dobrą praktyką jest jej przyklejenie na stałe do góry strony.

Wyszukiwarka - widoczność2. Button CTA

Przycisk, służący do potwierdzenia wyszukania powinien być zachęcający użytkownika do użycia go. Wyraźny, najlepiej z komunikatem „Szukaj”, jest to lepszy sposób, niż etykiety „dalej”, czy „idź”, nie są one zawsze jednoznacznie rozumiane przez użytkowników stron internetowych. Także komunikat zachęcający do wpisu powinien być spójny i jasny, jeśli etykieta do wpisywania haseł opisana jest „szukaj”, taki sam przekaz powinien mieć buton CTA.

CTA3. Filtrowanie

Filtrowanie wyników wyszukiwania jest obecnie podstawową funkcją, umożliwiającą doprecyzowanie przez użytkownika swoich preferencji. Dzięki tej opcji użytkownicy nie muszą wertować mnóstwa przedmiotów. Przez wybór filtra, otrzymują mniejszą ilość, konkretniejszych wyników.

Dobrą praktyką jest podział filtracji na etapy. Przy wpisywaniu na stronie główniej wybór kategorii, a dopiero przy wynikach możliwość doprecyzowania kryteriów.

filtrowanie4. Sortowanie

Tak, jak filtrowanie pozwala na uściślenie wyników, tak sortowanie jest niezastąpione, jeśli chcemy dane pozycje posegregować, przeglądać je w ustalonej kolejności, np. artykuły wyświetlane po dacie dodania, czy produkty po cenie. Warto dać użytkownikowi szeroki zakres możliwości sortowania.

sortowanie5. Elastyczność

Użytkownicy lubią mieć możliwość spersonalizowania strony według własnych upodobań. Daje to na przykład możliwość zmiany pokazywania wyników (kafle, lista), a także zmianę ilości wyświetlanych wyników na stronie.

Warto także dać użytkownikowi informację ile produktów zostało znalezionych, oraz, w jakich kategoriach. Osoby poszukujące informacji, czy produktów muszą mieć jasność, gdzie mogą je znaleźć.  

elastyczność6. Autouzupełnianie (podpowiedzi)

Dobra wyszukiwarka powinna wychodzić z propozycjami do użytkownika. Już w trakcie wpisywania hasła, autouzupełnianie, skraca czas użytkownika, a przez to ułatwia szybkie odnalezienie szukanej pozycji. Podpowiedzi do hasła, które wyświetlają się podczas wpisywania, mogą dać użytkownikowi pożądany wynik,  tak naprawdę bez użycia wyszukiwania. Takie podpowiedzi powinny  być logicznie posegregowane, np. po kategoriach, lub alfabetycznie, oraz najlepiej opisane miniaturą zdjęcia.

Autouzupełnianie (podpowiedzi)

Autouzupełnianie (podpowiedzi)7. Odporność na literówki

Dobra wyszukiwarka powinna być elastyczna i odporna na błędy. Popełnienie literówki nie powinno skreślać skuteczności wyszukiwania. Warto także dać użytkownikom możliwość wyszukiwania haseł z polskimi znakami, jak i bez (gwóźdź, gwozdz).

Jeśli wyszukiwarka nie znajduje danej pozycji, warto, aby podpowiedziała użytkownikowi, jak może sobie z tym poradzić, co może zrobić dalej.

Nie należy także przesadzić z możliwością elastyczności. Jako dobra praktyka stosowane jest zablokowanie wyszukiwania po przyimkach: na, w, i, od,  itp., tak, aby wyniki nie były zbyt szerokie.

Podpowiedzi literówek

Porady8. Możliwość dopisywania

Warto, aby po wpisaniu pierwszego hasła, jeżeli użytkownik nie znajdzie konkretnego przedmiotu, a nie ma zamiaru użyć filtrów, miał możliwość dopisania słów do poprzednio wpisanego hasła, bez automatycznego usuwania tego hasła po ponownym kliknięciu w wyszukiwarkę.

Możliwość dopisywania9. Możliwość zapisu wyszukiwania

Użytkownicy często poszukują danych przedmiotów, czy interesujących informacji, przez dłuższy czas. Należy dać im wtedy możliwość zapisu wyszukiwania, aby skrócić czas przy kolejnych próbach, oraz podnieść zadowolenie klientów.  Przy kolejnych próbach wyszukiwania, nie będą musieli wpisywać od nowa haseł i wybierać filtrów, skróci to czas wyszukiwania.

Możliwość zapisu wyszukiwania 10. Dopasowanie

Każda branża wymaga odrobinę innej wyszukiwarki. Należy dopasować wygląd i funkcjonalności wyszukiwarki do pozycji, jakie ma ona wyszukiwać. Wyszukiwarki na stronach z lotami będą zawsze większe i bardziej rozbudowane, niż wyszukiwarki na stronach sklepów, gdzie warto dodać  filtrowanie przez kategorie. Jeszcze inaczej będą wyglądać wyszukiwarki na stronach informacyjnych, czy po prostu blogach. Ważne, aby wyszukiwarka posiadała adekwatne funkcjonalności do potrzeb użytkowników danej strony internetowej.

11. Szybkość

Żaden z użytkowników Internetu nie lubi zbyt długo czekać na rezultaty swoich poszukiwań. Warto, aby wyszukiwarka technicznie była na tyle sprawna, aby odnajdywała pozycje w jak najkrótszym czasie. Jeśli natomiast baza, jaką musi przeszukać jest na tyle duża, że zajmuje to jakiś czas, warto poinformować użytkownika, jaki szacowany czas pozostał do końca wyszukiwania. Dobrze, jeśli jest to pokazane graficznie, w formie ładującego się paska, lub okręgu oczekiwania.

DopasowaniePodsumowanie

Wyszukiwarka może okazać się kluczowym narzędziem na Twojej stronie internetowej. Nie pozwól, aby sprawiła problem użytkownikom. Jeśli zastosujesz się do powyższych wytycznych, możesz być prawie pewien, że będą z niej zadowoleni. A Ty będziesz zadowolony ze zwiększonej sprzedaży, ruchu na stronie, czy ilości powracających użytkowników. Jeśli o nich mowa to musisz mieć też możliwość zbierania ich danych kontaktowych w formularzu, w tym celu warto żebyś wiedział jak prosto stworzyć konwertujący formularz z uwzględnieniem zachowania użytkownika.

 

Oceń artykuł:

Łukasz Pietrucha

Łukasz Pietrucha 10.10.2017

Doświadczony specjalista ds. jakości oprogramowania, z ponad 10-letnim stażem, obecnie pracujący jako Project Manager. Swoją karierę rozpoczynał od… tłumaczenia gier video dla znanej, międzynarodowej korporacji, biorąc udział między innymi przy takich produkcjach jak FIFA czy NeedForSpeed. Styczność z zapewnieniem jakości pierwszy raz miał przy testach lokalizacji, które są niezwykle ciekawą gałęzią w tej dziedzinie. Automatyzuje między innymi testy aplikacji na urządzenia mobilne oraz aplikacji webowych. W branży QA działa aktywnie na rzecz lokalnej społeczności WrotQA, będąc współorganizatorem tego wydarzenia. Występuje regularnie w roli prelegenta na meetupach jak również ogólnopolskich konferencjach (Quality Excites, TestWarez). Zdobywca trzeciego miejsca podczas drugiej edycji indywidualnych Mistrzostw Polski w Testowaniu (TestingCup). Posiadacz certyfikatów ISTQB Foundation, ISTQB Advanced Test Manager oraz Scrum Alliance ScrumMaster.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wyszukaj
Kategorie