×
QA trends 2019 PL miniatura

Pobierz nasz raport i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami QA, Cyberbezpieczeństwa, IoT czy DevOps!

POBIERZ

3 zasady dzięki, którym możesz zwiększyć sprzedaż aplikacji mobilnej nawet o 26%

QA

Dlaczego użytkownik usunie Twoją aplikacje?

68% badanych opuszcza aplikację z powodu źle zaprojektowanego UX. Oznacza to, iż pośród 2 milionów aplikacji w Google Play Twój produkt musi charakteryzować się doskonałą użytecznością.

Czy na etapie budowy aplikacji masz pewność, iż produkt spodoba się użytkownikom? Jak już na etapie projektowania zadbać o bezcenne opinie zwrotne od potencjalnych klientów? – skorzystaj z najskuteczniejszej metody – crowdsourcing’u.

Główną ideą crowdsourcingu jest ocena produktów bądź firmy przez szerokie grono osób z zewnątrz organizacji. Rozległe informacje zwrotne pomagają budować produkt (lub go odpowiednio pivotować).

 

Cytując CEO TestArmy:

„Alikacje mobilną można szybko zainstalować, ale jeszcze szybciej można ją odinstalować!”.

Biorąc pod uwagę fakt, iż jedynie 16% użytkowników daje drugą szansę aplikacji, powinniśmy dużo uwagi przywiązać do jakości i użyteczności produktu.

 

Bazując na naszym doświadczeniu i wiedzy przygotowaliśmy 3 zasady dzięki, którym zwiększysz sprzedaż aplikacji aż o 26%.

  • Testy aplikacji na własnych klientach

Średnio 90% użytkowników, którzy zainstalują Twoją aplikacje skasuje ją w przeciągu 6 miesięcy. Oznacza to, iż musisz bardzo dokładnie poznać i wybadać potrzeby oraz pragnienia swoich klientów. Najlepszym, a jednocześnie najprostszym sposobem jest test aplikacji przez Twoją grupę docelową. Zadbaj, aby osoby, które testują Twoją aplikacje należały do grona potencjalnych użytkowników (tj. budując aplikacje dla mechaników, zadbaj o informacje zwrotne od mechaników). Poznając oczekiwania swoich klientów, dostosujesz produkt odpowiednio do wytycznych użytkowników. Niewykorzystywanie informacji zwrotnej od klientów zdecydowanie obniża jakość aplikacji. O tym jak zareaguje Twój klient na słabą aplikacje, mówi rys.1.

 

 

Rys. 1 – Reakcja klientów na słabą aplikacje

 Wskazówka:

– znajdź swoich klientów na forach internetowych, grupach Facebookowych, czy zainstaluj wtyczkę na stronie internetowej,

– korzystaj z platform crowdsourcingowych, oszczędzisz sporo czasu,

– nagrywaj zachowania użytkowników, aby móc dokładnie przeanalizować ich potrzeby.

CASE STUDY:

W TestArmy została przetestowana aplikacja mobilna skupiająca ogłoszenia z Warszawy i okolic. Aplikacja umożliwiała wynajęcie mieszkania, znalezienie korepetytora, sprzedaż/kupno samochodu itp. Problem z którym przyszedł do nas klient dotyczył braku kontaktu odwiedzających stronę internetową z osobami wystawiającymi na niej ogłoszenia. Zaniepokojony klient zwrócił się o pomoc do TestArmy, prosząc nas o testy UX ze stricte sprecyzowaną grupą docelową (mieszkańcy Warszawy, wiek 19-35 lat, korzystający z podobnych serwisów). Po przeprowadzonych testach oraz porównaniu z konkurencyjnymi serwisami, okazało się, że główne dane kontaktowe znajdowały się w miejscu zupełnie niewidocznym dla użytkowników, co powodowało spadek zapytań. Klient zastosował się do informacji zwrotnych przekazanych przez swoją grupę docelową oraz ich rekomendacji, zmieniając miejsce danych kontaktowych. W konsekwencji liczba zapytań wzrosła o około 30%.

  • Środowisko testowe

Aż 35% firm nie testuje aplikacji mobilnych z powodu braku dostępu do odpowiednich urządzeń. Oznacza to, iż co trzecia firma/developer nie wie jak aplikacja będzie działała na prawdziwych urządzeniach. Brak takiej wiedzy skutkuje negatywnymi opiniami w markecie i usunięciem aplikacji z telefonu. Aby skutecznie przeprowadzić testy poznaj środowisko systemów i rynek urządzeń mobilnych w danym kraju (rys. 2). Pamiętaj o tym, iż tylko testy przeprowadzone na prawdziwych użytkownikach w realnych warunkach tzn. na fizycznych urządzeniach dadzą miarodajny wynik. Korzystając z emulatorów, pamiętaj, iż pokazują one jedynie wynik wyświetlania aplikacji. Emulator nie da Tobie wyników dotyczących działania przycisków, GPS, wydajności, głośności czy innych sprzętowych funkcjonalności urządzeń mobilnych.

Wskazówka:

– wykonuj realne testy na użytkownikach w prawdziwym środowisku Twoich klientów,

– poznaj rynek urządzeń, systemów oraz przeglądarek Twoich klientów,

– nie korzystaj z emulatorów, przecież nie budujesz aplikacji dla emulatorów.

CASE STUDY:

W TestArmy testowaliśmy aplikacje mobilną – komunikator, dzięki której użytkownik mógł w sposób szybki porozmawiać z przyjaciółmi. Produkt został sprawdzony na emulatorze przez jeden z warszawskich software house’ów. Nasz zespół dość szybko wykrył poważny błąd. Okazało się, że w realnym środowisku klawiatura ekranowa jest za mała w stosunku do palców i kciuków użytkowników. Testerzy mieli problemy z wpisywaniem tekstu. W dużej mierze burzyło to całą funkcjonalność i MVP produktu.

  • Przewiduj przyszłość

61% firm tworzących oprogramowanie w metodykach zwinnych (Agile) nie ma opracowanego dobrego podejścia do testowania. Kluczem do właściwie przeprowadzonych testów jest ułożenie odpowiedniego scenariusza testowego. W większości przypadków musisz skupić się na kluczowych elementach swojego projektu testując w pierwszej kolejności intuicyjność i funkcjonalność tworzonych aplikacji. Czynnikiem, który pozwoli Ci zebrać cenne wskazówki rozwojowe od Twoich klientów jest instalacja odpowiedniej wtyczki pozwalającej na przekazywanie informacji zwrotnej do aplikacji (rys. 3). Zapewni Ci ona świeże pomysły prosto od Twoich użytkowników oraz pozwoli wyeliminować tzw. „Perception gap” – robieżność między tym co myślałeś o potrzebach użytkowników, a tym czego faktycznie potrzebują.

 

Rys. 3 – Give feedback

Wskazówka:

– testuj kluczowe elementy takie jak: rejestracja, logowanie, menu, opcje, nawigacja, przycisk wstecz, układ (każdej z orientacji), ustawienia i wiele innych funkcjonalności,

– powtarzaj testy cyklicznie i/lub gdy aktualizujesz produkt,

– o przyszłość i potrzeby pytaj swoich klientów.

CASE STUDY:

W TestArmy wykonywaliśmy testy dla serwisu turystycznego skupiającego oferty wycieczek do niemal każdego zakątka na ziemi. Cały portal wypadł dobrze i przejrzyście w oczach użytkowników (osoby, które w ostatnim roku kupiły wycieczkę online). Spośród wielu ciekawych opinii natknęliśmy się na prawdziwe potrzeby klientów względem portali turystycznych. Użytkownicy powiedzieli nam, iż szukając miejsc destynacji zwracają głównie uwagę na takie elementy jak: odległość od plaży, miasta, dostępność wifi oraz wyposażenie obiektu. Niestety obecna wyszukiwarka uniemożliwiała wyszukanie na podstawie dodatkowych kryteriów.

Jeśli wciąż nie jesteś przekonany do zasadności powyższych działań zapoznaj się z pomocnym procesem, jakim jest audyt ekspercki UX.

 

Źródło:

TestArmy.com

World Quality Report 2014-2015,

Keynote Mobile Software Quality Survey 2014,

http://vitamintalent.com/ux-statistic/

www.smashingmagazine.com

www.blog.kissmetrics.com

 

Oceń artykuł:

Łukasz Pietrucha

Łukasz Pietrucha 18.10.2017

Doświadczony specjalista ds. jakości oprogramowania, z ponad 10-letnim stażem, obecnie pracujący jako Project Manager. Swoją karierę rozpoczynał od… tłumaczenia gier video dla znanej, międzynarodowej korporacji, biorąc udział między innymi przy takich produkcjach jak FIFA czy NeedForSpeed. Styczność z zapewnieniem jakości pierwszy raz miał przy testach lokalizacji, które są niezwykle ciekawą gałęzią w tej dziedzinie. Automatyzuje między innymi testy aplikacji na urządzenia mobilne oraz aplikacji webowych. W branży QA działa aktywnie na rzecz lokalnej społeczności WrotQA, będąc współorganizatorem tego wydarzenia. Występuje regularnie w roli prelegenta na meetupach jak również ogólnopolskich konferencjach (Quality Excites, TestWarez). Zdobywca trzeciego miejsca podczas drugiej edycji indywidualnych Mistrzostw Polski w Testowaniu (TestingCup). Posiadacz certyfikatów ISTQB Foundation, ISTQB Advanced Test Manager oraz Scrum Alliance ScrumMaster.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wyszukaj
Kategorie