×
QA trends 2019 PL miniatura

Pobierz nasz raport i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami QA, Cyberbezpieczeństwa, IoT czy DevOps!

POBIERZ

Kiedy warto outsourcować testy?

Poradniki

Jako przedsiębiorca dbasz o jakość wytwarzanego produktu. Stajesz na rzęsach, by spełnić wymagania swoich klientów, jednak nie zawsze to wychodzi. Mam na to radę: pamiętaj, że testowanie oprogramowania pełni równie istotną rolę, co jego wytwarzanie.

Proste, co? Niestety wiele firm o tym zapomina. Testowanie ma na swojej checkliście tylko do odhaczenia, nie traktując tego jako proces. Kluczowe jest uświadomienie sobie,  jak przekłada się to na Twój produkt.

Po co testujemy?

Testowanie oprogramowania to niezbędny etap powstania każdego systemu, aplikacji lub produktu użytkowego. Celem tego procesu jest zapobieganie i wykrywanie defektów oraz sprawdzanie, czy przedmiot testów jest kompletny, czy działa zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Gdy na tym etapie wykryjemy awarię, nie tylko zaoszczędzimy sobie dodatkowych kosztów, ale również zmniejszymy poziom ryzyka związanego z niedostateczną jakością oprogramowania. To wszystko przekłada się na budowanie zaufania klientów do rozwijanego produktu.

Co dalej?

Gdy mamy już świadomość, jak ważne jest testowanie w procesie wytwarzania oprogramowania, idziemy o krok dalej. Należy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zrobić to sami? A może zwrócić się do firm, które się w tym specjalizują?

Jeśli chcesz zacząć testować w swoim przedsiębiorstwie, zastanów się:

  • Czy będzie to proces cykliczny, czy tylko jednorazowy?
  • Czy chcesz rozwijać firmę w stronę testowania?
  • Jak rozkłada się struktura kosztów (zakupu sprzętu, pozyskania wiedzy, zatrudnienia specjalistów)?
  • Jaki będzie z tego zysk?

Teraz przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, jakie niesie za sobą outsourcing testowania.

Zalety outsourcingu testów

1.Wysoka jakość testowania

Zlecając testowanie oprogramowania firmie zewnętrznej masz pewność, że oddajesz to w ręce specjalistów. Programiści również testują produkty, ale często nie mają tak rozbudowanej wiedzy na ten temat. W odróżnieniu od developerów, testerzy na co dzień zajmują się znajdowaniem bugów, posiadają zaawansowaną wiedzę w zakresie określonych typów testów oraz projektują efektywne przypadki i scenariusze testowe. Czynności testowe są wykonywane w profesjonalny i bardzo uporządkowany sposób. A to wszystko przekłada się na zapewnienie wysokiej jakości Twojego produktu.

2. Redukcja kosztów

Celem prowadzenia każdego przedsiębiorstwa jest generowanie zysku. Oczywiście każdy chce zaoszczędzić i szuka sposobów na redukcję kosztów. Jak tego dokonać? Oszczędności możesz poszukać w efektywnym testowaniu. Przedsiębiorstwo unika wtedy kosztów związanych z pracami naprawczymi, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą przeznaczyć na rzecz rozwoju systemu. Decydując się na outsourcing, nie musisz też inwestować we własne zasoby, ich rekrutację, szkolenia i technologię w zakresie przeprowadzania testów.

3. Świeże spojrzenie na produkt

Powierzając testy osobom trzecim otrzymujesz bezstronne wyniki i obiektywną ocenę. Zlecenie walidacji niezależnemu dostawcy zapewni Twojej firmie jasny obraz produktu oraz opis jego mocnych i słabych stron. Zespół, który pracował nad danym produktem może nie dostrzegać jego wad, dlatego dodatkową wartością jest opinia strony zewnętrznej. 

4. Skupienie uwagi na core biznesu

Outsourcing pozwala zaoszczędzić wiele czasu, który normalnie poświęciłbyś na planowanie i reorganizowanie zespołów. Dzięki temu możesz skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa. Zamiast poświęcać czas testowaniu, Twój wewnętrzny zespół  pracuje nad podstawową działalnością biznesu. Stare, dobre przysłowie mówi „czas to pieniądz”, więc dlaczego mamy go tracić na rzeczy, które możemy zlecić specjalistom? 

5. Terminowość 

Zlecając projekt na zewnątrz, trzymasz się harmonogramu bez wywierania dodatkowej presji na swój wewnętrzny zespół. To sprawia, że ​stajesz się bardziej wydajny, co ostatecznie zmniejsza liczbę ogólnych czynności związanych z cyklem życia oprogramowania. Dzięki współpracy i trzymaniu się konkretnych terminów w założonym budżecie skracasz czas wprowadzenia produktu na rynek.

6. Mniejszy koszt infrastruktury

Specjalistyczne testy wiążą się z kosztami. Wymagają odpowiednich zasobów, serwerów, baz danych, narzędzi do śledzenia defektów, czy zarządzania testami. Gdy zlecasz to firmie zewnętrznej, wszystkie te kwestie leżą po jej stronie. Nie musisz się o to martwić. 

7. Zadowolenie z UX

UX, czyli całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu jest teraz kluczową aspektem, którego nie możesz pominąć! Oprogramowanie musi być łatwe w użyciu i zrozumiałe dla odbiorcy. Testerzy z doświadczeniem mogą zapewnić, że oprogramowanie jest zaprojektowane w sposób, który pozwala użytkownikom podążać logiczną i intuicyjną ścieżką. Oczywiście przy projektowaniu możesz również skorzystać z pomocy UX designerów.

Słowem podsumowania

Oczywiście, żeby wszystkie te zalety miały przełożenie na rzeczywistość, należy nawiązać współpracę z zaufaną firmą testerką. Gdy już dokonasz odpowiedniego wyboru i zdecydujesz się na outsourcing, zapewnisz swoim klientom produkt wysokiej jakości, niezależnie czy są to strony internetowe, aplikacje mobilne czy urządzenia elektroniczne. Masz szanse wyróżnić się na rynku, zwiększyć zaufanie i zadowolenie użytkowników. Ponadto nie musisz odwracać swojej uwagi od podstawowej działalności biznesu i  tym samym skracasz czas wprowadzenia produktu na rynek. To wszystko oczywiście przekłada się na zysk Twojej firmy. Jak to łatwo brzmi. Może warto przetestować? 🙂

Oceń artykuł:

Avatar

Olga Orłowska 21.09.2020

Comments are closed.
Wyszukaj
Kategorie